Çevre Bilinci

Netbor Plastik Boru A.Ş.

Çevre Bilincimiz

Tüm çalışanları ile müşteri memnuniyeti esaslı kalite anlayışıyla, her yıl hedeflerini büyüten ve bu hedefler doğrultusunda kaliteden asla ödün vermeden, çevre mevzuatına uygun ve sıfır iş kazası vi­zyonunda" Türkiye'nin Borusu" bir marka olmaktır.


Kuruluşundan itibaren "Çevre Dostu Üretim Teknolojilerini" kulla­narak üretim yapan NETBOR PLASTİK BORU AŞ. çevre sağlığına olan duyarlılığını, EN 150 14001 "Çevre Yönetim Sistemi" belgesini alarak ulusal ve uluslararası alanda da onaylatmıştır.

Kalite Güvence Birimi ve Çevresel Kaza Acil Durum Ekibi tarafından hazırlanan Çevre Yönetim Pro­gramları ve Çevre Sağlığını korumaya Yönelik Projeler NETBOR PLASTİK BORU AŞ bünyesinde hayata geçirilmektedir. Bünyesinde hayata geçirdiği çevre bilincini bir çevre politikası haline getirerek komşuları, tedarikçileri ve müşterileri ile de paylaşmaktadır.

Doğal kaynaklarımız; dünya nüfusunun artması ve tüRetim alışkanlıklarının değişmesi sebebiyle her geçen gün azalmaktadır. kentleşme, nüfus artışı ve refah seviyesinin yükselmesi giderek artan miktarda atık üretimine yol açmaktadır. Bu nedenle değerlendirilebilir nitelikli atıkları geri dönüştürmek sureti ile doğal kaynakların verimli olarak kullanılması gerekmektedir. Doğal kaynaklarımızın üretim sürecinde kul­lanılması sonucu; cam, metal, plastik ve kağıt/karton ambalajlar elde edilmektedir. Piyasaya sürülen amba­lajların atık haline geldikten sonra, sınıflandırılıp geri dönüşüm sanayisine sevk edilmesi; doğal kaynak­larımızın daha az kullanımına, atıkların taşınması ve depolanması işlemleri için gerekli olan alan ve enerji­nin tasarrufuna ve ülke ekonomisine pozitif bir etki sağlamaktadır.Değerli İş Ortaklarımız,


Ürünlerimizi sunarken kullanmış olduğumuz ambalajların geri dönüşümü için ambalajların özellikler­ine göre (kağıt, cam, plastik, vb.) kaynağında sınıflandırılarak size en yakın ambalaj atığı toplama noktaları­na ulaştırmanız yeterli olacaktır. Eğer sizlere yakın ambalaj atığı toplama noktaları yoksa ve belediyenizin bu yönde bir çalışması mevcut değilse belediyenize başvuruda bulunabilirsiniz. Ambalaj atıkları kontrolü yönetmeliği kapsamında il, ilçe ve ilk kademe belediyeleri, ambalaj atıklarınızın ayrı toplanması konusunda yönetim planı hazırlamak ve atıklarınızı toplamak veya toplattırmak ile yükümlüdür. Bu bağlamda; kullanım sonucu meydana gelen (cam,plastik, kağıt, metal, ahşap) atıklarınızı kaynağında sınıflandırdıktan sonra size en yakın Lisanslı Geri Dönüşüm firmalarına vermeniz uygun olacaktır. Lisanslı Geri Dönüşüm firmaları­na, T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Atık Yönetimi Dairesi Başkanlığı'na ait linkten cygm.csb.gov.tr/atik-yonetimi-i-539 ulaşabilirsiniz. Ayrıca firmamız Kalite Güvence Birimi'ni arayarak; arkadaşlarımızdan gerekli desteği alabilirsiniz.


Kuruluşundan itibaren 'Çevre Dostu Üretim Teknolojileri' ni kullanarak üretim yapan NETBOR PLASTİK BORU AŞ. çevre sağlığına olan duyarlılığını, 2009 yılında kurduğu Çevre Yönetim Sistemi ile kanıtlamakta ve bu alanı bir "Yönetim Penceresi" olarak görmektedir.


NETBOR PLASTİK ürünleri geri dönüşümlü (tekrar işlenebilen) maddelerden oluşmaktadır. Atık olarak adlandırılan ve tekrar işlenemeyen ürünlerini ve evsel olmayan çöplerini ise, T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan lisanslı 'Bertaraf Tesisleri'ne göndermekte ve geri dönüşüm işlemini o tesislerde gerçekleştirmektedir.


Tüm ulusal ve uluslararası Çevre Mevzuatı Direktiflerine ve Çevre Yönetmeliklerine uyacağını taahhüt eden NETBOR PLASTİK, tüm yasal yükümlülüklerini yerine getirerek, yasal değerlendirme raporlarını da ilgili bakanlığa beyan etmektedir.


NETBOR PLASTİK, tüm faaliyetlerini kapsayan ve ISO 14001 standardı gereklerini karşılayan bir Çevre Yönetim Sistemi kurmuştur ve işletmektedir. Çevre unsurlarının değerlendirilmesi sonucu çevre riski yüksek görülen konuları bu sistem içerisinde yönetmektedir.İnsanın; hürriyet, eşitlik ve yeterli yaşam koşulları sağlayan onurlu ve refah bir çevre içinde yaşamak temel hakkıdır. İnsanın gelecek nesiller için çevreyi korumak ve geliştirmek için ciddi sorumlulukları vardır. Bu sebeple; NETBOR PLASTİK BORU A.Ş. olarak sorumluluklarımızı yerine getirmek adına sizleri gerekli bilince ve duyarlılığa sahip olmaya davet ediyoruz.


NETBOR PLASTİK ürünlerinin sahanızda kullanım süresi dolduğunda yaşam döngüsüne göre T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan lisanslı 'Bertaraf Tesisleri'ne göndererek yada geri dönüşüm olarak kullanılmak üzere firmamıza göndererek geri dönüşümü mümkün olan bu ürünlerin bertaraf edilmesini sağlamanızı, Önemle Rica ederiz…


Saygılarımızla,
NETBOR PLASTİK BORU İNŞ. NAKL.MAD.LAB.HİZMETLERİ TİC.VE SAN. A.Ş.